وسط نوروزی اقتصاد انتخابات ستاد انتخابات کشور

وسط: نوروزی اقتصاد انتخابات ستاد انتخابات کشور انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری خاطرات «الیور استون» از ۳۰ ساعت مصاحبه با پوتین

«الیور استون» کارگردان، نویسنده و تهیه کننده هالیودی آخرین کارگاه «دارالفنون» سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر را در کاخ جشنواره برگزار کرد.پیش از شروع کارگاه،

خاطرات «الیور استون» از ۳۰ ساعت مصاحبه با پوتین

خاطرات «الیور استون» از ۳۰ ساعت مصاحبه با پوتین

عبارات مهم : پوتین

«الیور استون» کارگردان، نویسنده و تهیه کننده هالیودی آخرین کارگاه «دارالفنون» سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر را در کاخ جشنواره برگزار کرد.پیش از شروع کارگاه، مازیار میری مدیر «دارالفنون» سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ضمن ابراز خوشحالی از حضور «الیور استون» در کشور عزیزمان ایران از وی جهت اینکه بلافاصله بعد از بازگشت از اصفهان به کارگاه آمده است،تشکر کرد. همچنین کلیپی کوتاه از این کارگردان پخش شد که در آن قسمتی از بعضی آثار او به همراه مصاحبه هایش با بااهمیت ترین رسانه های دنیا به تصویر کشیده شده است بود.

خاطرات «الیور استون» از ۳۰ ساعت مصاحبه با پوتین

«استون» با اشاره کوتاهی از زندگی تلخ خود در دوران کودکی و نوجوانی گفت: من پدر سختگیری داشتم که البته هر لحظه به من پول خوبی می داد و من با آن پول کتاب های مصور می خریدم. در 18 سالگی به علت مشکلاتی که با والدینم داشتم منزل را ترک کردم. بعد از آن وارد یک دوران گیج کننده و دردناک شدم و چندین شغل عوض کردم و حتی به عنوان معلم به ویتنام رفتم.وی ادامه داد: سپس به شهرم بازگشتم و کتابی با 1300 صفحه نوشتم که البته هرگز منتشر نشد و این برایم اتفاق دردناکی بود. بعد از آن بود که جهت بار دوم شهرم را ترک کردم و به عنوان سرباز به ویتنام رفتم.

باور من این بود که با کمونیسم مبارزه می کنیم و پروپاگاندای حکومت را باور کرده بودم، ولی بعد از بازگشت از جنگ به شدت احساس کرخی می کردم جهت همین دوباره رو به نوشتن آوردم و تصمیم گرفتم صلح طلب باشم.من در دوران جوانی احساس عمیقی از خشم داشتم چیزی که هنوز هم احساس می کنم. در حقیقت ساخت فیلم به من کمک می کند تا بتوانم با این مساله کنار بیایم.کارگردان فیلم سینمایی «متولد چهارم ژوئیه» با تاکید بر اینکه در همه قسمت های دنیا روند ساخت آثار انتقادی چه از حیث گرفتن مجوزها و چه از حیث پیدا کردن سرمایه گذار کار بسیار مشکل هست، عنوان کرد: من جهت شروع فیلمسازی ام پرسشها بزرگی داشتم. قبل از اینکه وارد هالیوود شوم سه فیلم کوتاه ساخته بودم که یکی از آنها چندان بد نبود ولی هنگامی که وارد هالیوود شدم خیلی سخت توانستم نخستین اثرم را بسازم که اصلا چیز خوبی از آب درنیامد و شکست تجاری خورد.

«الیور استون» کارگردان، نویسنده و تهیه کننده هالیودی آخرین کارگاه «دارالفنون» سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر را در کاخ جشنواره برگزار کرد.پیش از شروع کارگاه،

استون فیلم سینمایی «سالوادور» را نقطه عطفی در زندگی کاری اش بیان کرد و گفت: با اینکه این فیلم چندان موفق نبود ولی جهت من اعتبار بزرگی آورد. بعد از آن موفق شدم فیلم «پلاتون» را بسازم که موفقیت تجاری بسیار بزرگی بود.کارگردان فیلم سینمایی «قاتلین بالفطره» در پاسخ به یکی از دانشجویان راجع به تصویر العمل یک کارگردان در قبال درخواست حکومت جهت ساخت فیلم سفارشی، تصریح کرد: هنگامی که در سیستمی هستید که به شما می گویند چه فیلمی بسازید باید آدم باهوشی باشید. سیستم می گوید من جهت این فیلم ها هزینه می کنم و اگر می خواهید فیلمساز باشید ناگزیر هستید که فیلم بسازید، بنابراین باید بتوانید با قوانین بازی کنید. متاسفانه امروز پول و سرمایه تعیین کننده همه چیز است و دوران مشکل را پشت سر می گذاریم. با این حال باید تلاش کنید هر لحظه انسانیت تان را زنده نگه دارید.کارگردان فیلم سینمایی موزیکال «درها» ساخت این اثر را که راجع به زندگینامه جیم موریسون موزیسین آمریکایی هست، بسیار لذت بخش توصیف کرد و گفت: به نظر من موریسون زیاد شاعر بود تا خواننده و یک زندگی به شدت رمانتیک در ذهنش داشت.

او البته زندگی ناسالمی داشت و در جوانی هم فوت شد جهت همین موریسون را به عنوان الگو به هیچ کس توصیه نمی کنم. با این حال من فکر می کنم او فردی بود که می خواست از همه بندها رهایی پیدا کند.استون در پاسخ به دانشجویی که نظر وی را راجع به ولادیمیر پوتین مدیر جمهوری روسیه پرسید، تصریح کرد: پوتین سیاستمدار بسیار بزرگی است و 18 سال است در بالاترین سطوح قدرت حضور دارد. من جهت ساخت مستند «گفت و گو با آقای پوتین» بیش از 30 ساعت با او مصاحبه کردم. پوتین هرگز پیش از مصاحبه از من محور سوالاتم را نمی پرسید و بعد از مصاحبه هم درخواست هیچ ادیتی نکرد.

وی ادامه داد: روسیه منابع بسیار غنی دارد و یک کشور بزرگ هسته ای هست. من فکر می کنم در آمریکا خیلی بد با عنوان روسیه برخورد می شود. رسانه های غربی هر لحظه نام پوتین را با صفت های خوارکننده به کار می برند. متاسفانه در بحث سیاست همه چیز را ایدئولوژی تعیین می کند و من اصلا این عنوان را دوست ندارم. من تلاش کردم در این مستند مثل فیلمسازان واکنش‌ها کنم نه مثل ژورنالیست ها.کارگردان فیلم سینمایی «اسنودن» راجع به اهمیت ورود کارگردانان جوان به ساخت فیلم هایی در حوزه سایبری گفت: امروز با وجود گسترش دنیای سایبری کسی درک درستی از آنچه که دولت از ما می داند، ندارد. ما نمی دانیم ولی باید بدترین احتمال را دهیم.

خاطرات «الیور استون» از ۳۰ ساعت مصاحبه با پوتین

در آمریکا مردم به ناظران خودشان اعتماد دارند در حالی که این نظر اشتباهی هست. دنیای سایبری قدرت نامحدودی جهت حکومت به وجود آورده هست، بدون اینکه کنترلی رویش وجود داشته باشد. بودجه های نظامی به شکل وحشتناکی رشد کرده است در حالی که هزینه های اجتماعی را کم کردن داده اند. آمریکا البته اعتقاد است روسیه، کشور عزیزمان ایران و کره شمالی باعث زیاد کردن بودجه نظامی شده است اند.وی ادامه داد: امروز شاهد یک جنگ امنیتی سایبری هستیم که پول زیادی در آن خرج می شود. در آمریکا فرماندهی سایبری وجود دارد که در حقیقت رکن پنجم ارتش این کشور است.

شرکت های شخصی اطلاعات را خریداری می کنند و حتی گاهی دولت با این شرکت ها همدست می شود.استون راجع به فیلم سینمایی «اسنودن» گفت: من دوست دارم فیلمی بسازم که کسی دوست نداشته باشد آن را بسازد و «اسنودن» چنین فیلمی بود. ما در آمریکا و در همه کشورهای دیگر دنیا به فاش کننده ها نیاز داریم. البته با توجه به مضمون فیلم به مشکل جهت اسنودن توانستیم پخش کننده پیدا کنیم و در آمریکا هم به فروش مناسبی نرسیدیم چون این شخص قهرمان جذابی جهت آمریکایی ها نیست و در فیلم با مشت توی صورت کسی نمی زند!این کارگردان ادامه داد: من بارها با اسنودن واقعی ملاقات کردم و اطلاعات فنی زیادی از او گرفتم.

«الیور استون» کارگردان، نویسنده و تهیه کننده هالیودی آخرین کارگاه «دارالفنون» سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر را در کاخ جشنواره برگزار کرد.پیش از شروع کارگاه،

بیشتر مردم در آمریکا فکر می کنند اسنودن آدم خوبی نیست چون رازها را فاش کرده هست. در آژانس امنیت ملی نیز می گویند او ناقض قانون اساسی هست. رابطه اسنودن با نامزدش در این فیلم کاملا واقعی است و این دختر هیچ اطلاعی از شغل او نداشت.کارگردان فیلم سینمایی «جوخه» در پاسخ یکی از دانشجویان که از وی خواسته بود در مورد چگونگی ساخت فیلم هایی که محتوایی ضد سیاست های آمریکا دارند توضیح دهد، عنوان کرد: بعضی در آمریکا و حتی کشور عزیزمان ایران فکر می کنند چون تا حالا کشته نشده ام بعد حتما من مامور CIA هستم! در حالی که من تا به حال حتی یک مامور CIA را ندیده ام. البته این شرکت تلاش می کند روی پروژه های من اثرگذار باشد چون نفوذ زیادی در هالیوود دارد.

حتما به خاطر دارید جهت جایزه فیلم «آرگو» از کاخ سفید به مراسم اسکار تماس گرفته شد. این نشان می دهد هالیوود و واشنگتن چه ارتباط عمیقی باهم دارند.وی در مورد پرسش یکی دیگر از دانشجویان که پرسیده بود کارگردان خوب دیکتاتور است یا دموکرات؟ عنوان کرد: من فکر می کنم کارگردان باید هم دیکتاتور و هم دموکرات باشد و شما باید قبل از اینکه سر صحنه بروید تلاش کنید پرسشها را بین عوامل حل کنید.

خاطرات «الیور استون» از ۳۰ ساعت مصاحبه با پوتین

کارگردانی یک محک هم است و من یاد گرفته ام حتی با پرسش ها و رفتارهای احمقانه هم صبورانه واکنش‌ها کنم.استون در جواب به پرسش دانشجوی سوئدی با این مضمون که چگونه می توان فیلمنامه ای چند لایه نوشت، عنوان کرد: من تلاش می کنم تا می توانم در فیلم هایم کشمکش ایجاد کنم به عنوان نمونه اگر سر میز شام هستید به همسرتان بگویید این چه چیز مسخره ای است که درست کردی! البته شاید شما نتوانید درک کنید چون در سوئد اصلا عصبانی نمی شوید(با خنده)کارگردان فیلم سینمایی «متولد چهارم ژوئیه» در جواب یک دانشجوی چینی که نظرش را راجع به کار کردن با فیلمسازان این کشور پرسیده بود، گفت: من چند بار تلاش کرده ام آنجا فیلم بسازم ولی سانسور مانع شد.

وی ادامه داد: فیلم خوب هر لحظه راه خودش را پیدا می کند البته ممکن است بهای ساخت فیلم شجاعانه زندان باشد.استون در مورد چگونگی گزینش بازیگر در فیلم هایش تصریح کرد: باید کسانی را گزینش کنید که بیننده از دیدن آنها لذت ببرد نه اینکه یک مرد و زن به دردنخور و کسل کننده بگذارید چون در زندگی روزانه داریم اینگونه افراد را می بینیم. من درک نمی کنم چگونه فیلم های ایرانی و هندی تا این حد خسته کننده می شوند و در آخر هم در بعضی جشنواره ها جایزه می برند!

وی در جواب دانشجوی ایرانی در مورد تحریف تاریخ در فیلم «اسکندر» گفت: من از نگاه خودم این فیلم را ساختم که با نگاه شما متفاوت هست. کسی امروز وجود ندارد که در وقت تاریخی این فیلم زندگی کرده باشد تا به ما بگوید دقیقا چه اتفاقاتی افتاده یا ملکه کشور عزیزمان ایران در وقت هخامنشی چه شکلی بوده هست. البته موافقم که وقت خیلی بدی را جهت ساخت فیلم «اسکندر» گزینش کردم چون بوش جنگ علیه عراق را چندی بعد از پخش فیلم شروع کرد و من خبر نداشتم قرار است چه اتفاقی بیفتد. از طرف دیگر متاسفانه کمپانی برادران وارنر فیلم را آنگونه که می درخواست کردند ادیت و 26 دقیقه از فیلم را از بین بردن کردند. پیشنهاد می کنم همه نسخه DVD 2014 این فیلم را که به صورت دلخواه من ادیت شده است است،تماشا کنند.

این کارگردان در انتهای کارگاه با اشاره به وجود تلفن های هوشمند، دوران تجارت فیلم های هالیوود را تمام شده است دانست و گفت: شاید خیلی از شما هنوز از من سوالات زیادی داشته باشید، من در حال نگارش دفتر خاطراتم هستم و در آنجا به خیلی از پرسشها پاسخ داده ام.در آخر این کارگاه مازیار میری دیپلم «دارالفنون» را به «الیور استون» اهدا کرد و دانشجویان به همراه رضا کیانیان و فاطمه معتمد آریا با این کارگردان تصویر یادگاری گرفتند.از حاشیه های جالب این کارگاه، پرسش یکی از دانشجویان از کشور ترکیه بود که استون بعد از پاسخ به وی ابراز امیدواری کرد روزی در مورد نسل کشی ارامنه فیلم بسازد. بلافاصله بعد از این صحبت دانشجویی از ارمنستان پرسش خود را مطرح کرد که باعث خنده کارگردان هالیوودی و حاضران شد.سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر 19 تا 27 آوریل 2018 (30 فروردین تا 7 اردیبهشت 1397) به دبیری سیدرضا میرکریمی در پایتخت کشور عزیزمان ایران در حال برگزاری است.

آرمان

واژه های کلیدی: پوتین | آمریکا | سینمایی | آمریکایی | کارگردان | پخش کننده | کارگردانی | تهیه کننده | کارگردان فیلم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs