وسط نوروزی اقتصاد انتخابات ستاد انتخابات کشور

وسط: نوروزی اقتصاد انتخابات ستاد انتخابات کشور انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار پزشکی سلول‌های بنیادی در خط مقدم نوآوری‌های پزشکی

توانایی فوق‌العاده سلول‌های بنیادی جهت تبدیل به نوع خاصی از سلول‌ها از جمله مغز و پوست، قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای را از جمله رشد مجدد دندان، ترشح انسولین در بیما

سلول‌های بنیادی در خط مقدم نوآوری‌های پزشکی

سلول های بنیادی در خط مقدم نوآوری های پزشکی

عبارات مهم : تبدیل

توانایی فوق العاده سلول های بنیادی جهت تبدیل به نوع خاصی از سلول ها از جمله مغز و پوست، توانایی های فوق العاده ای را از جمله رشد مجدد دندان، ترشح انسولین در بیماران دیابتی، خودترمیمی مغز بیماران مبتلا به فوت مغزی و تولید داروهای ضد پیری ممکن می سازد.

به گزارش ایرنا، حدود یک دهه پیش، سلول های بنیادی و توانایی های فوق العاده آن در پرده ای از ابهام قرار داشت؛ ولی امروزه در خط مقدم بروزترین نوآوری های زیست شناسی و پزشکی قرار دارد. در ادامه به چند مورد از مهمترین دستاوردهای محققان در زمینه سلول های بنیادی می پردازیم:

سلول‌های بنیادی در خط مقدم نوآوری‌های پزشکی

-سلول های بنیادی دندان

دندان های شیری که در کودکی می افتند یا دندان هایی که در بزرگسالی به وسیله دندان دکتر کشیده می شوند را دور می اندازیم، در صورتی که تحقیقات تازه نشان می دهد سلول های بنیادی موجود در پالپ دندان، به رشد مجدد دندان کمک می کند و علاوه بر آن کاربردهای پزشکی دیگر از جمله درمان سرطان و صدمات مغزی دارد.

-درمان سرطان خون نوزادان با سلول های بنیادی

توانایی فوق‌العاده سلول‌های بنیادی جهت تبدیل به نوع خاصی از سلول‌ها از جمله مغز و پوست، قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای را از جمله رشد مجدد دندان، ترشح انسولین در بیما

در روش های قدیمی درمان سرطان با سلول های بنیادی، سلول های بنیادی اهداکننده دریافت می شود و بعد از اینکه به سلول های تهاجمی سرطان تبدیل شد، به بیمار اهدا می شود. این فرآیند بسیار وقت بر است و به همین علت در بسیاری از بیماران مبتلا به نوع حاد بیماری، جوابگو نیست.

محققان بیمارستان Great Ormond Stree در لندن جهت حل این مسئله دست به کار شده است اند. در این روش سلول های بنیادی از اهداکنندگان دریافت می شود و بعد از تغییرات ژنتیکی روی سلول، به هزاران سلول مهاجم سرطان تبدیل می شود که جهت تمام بیماران، هر وقت که بخواهند قابل استفاده هست. با استفاده از این روش در شروع سال 2017 میلادی، دو نوزاد مبتلا به لوسمی حاد میلوئیدی ( AML ) درمان شدند، AML یکی از انواع سرطان خون است.

این نوع لوسمی سلول های مغز استخوان یا میلوسیت ها را تحت تاثیر قرار می دهد و روندی حاد دارد. در این بیماری مغز استخوان، میلو بلاست ها (نوعی گلبول سفید)، گلبول های قرمز یا پلاکت های غیرطبیعی می سازد.

سلول‌های بنیادی در خط مقدم نوآوری‌های پزشکی

-کمک به بیماران مبتلا به دیابت

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس و دانشگاه هاروارد سال گذشته موفق به عوض کردن سلول های بنیادی مشتق از پوست، به سلول های ترشح کننده انسولین، جهت درمان بیماران مبتلا به دیابت شدند. بدن بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 قادر به ترشح انسولین نیست و به همین علت باید در طول روز انسولین تزریق کنند. با استفاده از این راهکار تازه دیگر نیازی به تزریق روزانه انسولین نیست و قند خون به صورت خودکار کنترل می شود و در صورت نیاز به انسولین، سلول ها هورمون مورد نیاز را ترشح می کنند.

– خودترمیمی مغز بیماران مبتلا به فوت مغزی

توانایی فوق‌العاده سلول‌های بنیادی جهت تبدیل به نوع خاصی از سلول‌ها از جمله مغز و پوست، قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای را از جمله رشد مجدد دندان، ترشح انسولین در بیما

از نظر تئوری، سلول های بنیادی می توانند به هر نوع سلول تبدیل شوند و در سال 2016 میلادی پیشنهاد تبدیل این سلول ها به سلول های مغز به وسیله محققان هندی مطرح شد. در این پروژه محققان قصد دارند سلول های بنیادی را به سلول های مغزی تبدیل کنند که توانایی رشد دارند و می توانند جایگزین سلول های مرده مغز، در بیماران مبتلا به فوت مغزی شوند. محققان امیدوارند با این روش بتوانند سیستم عصبی مرکزی را ترمیم کنند.

-مغزهای کوچک به شکل توپ

در این پروژه جدید، محققان در تلاشند سلول های بنیادی را به سلول های مغز تبدیل کنند و با استفاده از آن مغزهای کوچکی شبیه به توپ بسازند که درک بهتری از تاثیر انواع امراض بر مغز منعکس می کند. این مطالعه در بررسی درمان های متفاوت کاربرد دارد.

سلول‌های بنیادی در خط مقدم نوآوری‌های پزشکی

– درمان نوعی نابینایی با پیوند سلول های بنیادی

محققان بیمارستان چشم مورفیلد لندن، سلول های چشمی که از سلول های بنیادی مشتق شده است بود را به پشت شبکیه چشم بیماری که از انحطاط ماکولای وابسته به سن زحمت می برد، پیوند زدند. انحطاط ماکولای وابسته به سن یا AMD، یکی از مهمترین علل نابینایی در سالمندان محسوب می شود و یک پنجم افراد بالای 75 سال به آن مبتلا هستند. این بیماری بدون درد به مرور وقت دید مرکزی سالمند را کم کردن می دهد و به دو نوع انحطاط خشک و تر تقسیم بندی می شود.

– درمان ضرب دیدگی قرنیه چشم با سلول های بنیادی دندان

محققان دانشگاه پیتسبورگ آمریکا موفق به درمان ضرب دیدگی قرنیه چشم، با استفاده از سلول های بنیادی دندان شدند.در این روش، سلول های بنیادی پالپ دندان عقل انسان استخراج می شوند و با استفاده از یک روش خاص، به سلول های قرنیه تبدیل می شود.

– تولید داروهای ضد پیری با استفاده از سلول های بنیادی چربی

محققان دانشگاه پنسیلوانیا واقع در آمریکا سیستم جدیدی توسعه داده اند که توانایی جمع آوری و استفاده از سلول های بنیادی چربی را جهت تولید داروهای ضدپیری فراهم می کند. در این تحقیقات مشخص شد سلول های بنیادی که مستقیما از چربی انسان جمع آوری شده است و تحت عنوان سلول های بنیادی مشتق از بافت چربی آشنا می شوند، بیش از آنچه قبلا تصور می شد پروتئین تولید می کنند و توانایی تکثیر و حفظ بقای خود را دارند.

حتی نمونه های این سلول ها که از بدن افراد مسن برداشته شده است هست، بسیار نیرومند هستند و می توان آن ها را در آینده بدون کمترین تغییری جهت تولید داروهای ضدپیری به کار گرفت. سلول های بنیادی بالغ نقش مهمی در نگهداری از پوست و جلوگیری از پیری دارند. محققان از سال ها قبل روی توانایی بازتولید سلول های بنیادی جهت مقابله با پیری مطالعه کرده اند.

– پانسمان زنده با استفاده از سلول های بنیادی

محققان دانشگاه لیورپول و برستول جهت نخستین بار نوعی پانسمان زنده را که با استفاده از سلول های بنیادی طراحی و ساخته شده است هست، روی انسان آزمایش کردند. این نوع پانسمان که Cell Bandage نام دارد، به طور خاص جهت جراحت های زانو ساخته شده است است و می تواند فرآیند اصلاح جراحت های ورزشی را متحول کند.

فرآیند ساخت این پانسمان مشمول بر برداشت سلول های بنیادی از مغز استخوان بیمار و کشت آنها به مدت دو هفته هست. سپس این سلول های بنیادی روی لایه خاصی قرار می گیرند که امکان تحویل آنها را به بافت آسیب دیده فراهم می کند. بعد از آماده شدن، این پانسمان از طریق عمل جراحی در میان بافت آسیب دیده ایمپلنت می شود. سپس بافت غضروف در اطراف پانسمان بخیه می شود تا آن را درجای خود ثابت کند.

واژه های کلیدی: تبدیل | دندان | محققان | استفاده | پانسمان | درمان سرطان | بیماران دیابتی | سلول های بنیادی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs